Aktualności Aktualności

Powrót

Czas posadzić las

Czas posadzić las

Na terenie Nadleśnictwa Gniewkowo trwa właśnie akcja odnowieniowo zalesieniowa. Drzewa są sadzone w miejscach, w których prowadzi się gospodarkę leśną oraz na nieużytkach, terenach porolnych i podlegających rekultywacji.

Las odnawia się w miejscach, gdzie w poprzednich latach prowadzone było pozyskanie drewna. Aby młode sadzonki miały jak najlepsze warunki do dalszego wzrostu sadzenie poprzedzone jest przygotowaniem gleby, które zazwyczaj wykonuje się już jesienią.

Młode drzewka zanim trafią do lasu są hodowane w szkółce leśnej i podlegają selekcji.  

Nie wszystkie sadzonki da się jednak posadzić od razu. W celu przechowania sadzonek w lesie w pobliżu odnawianych zrębów kopane są specjalne doły, w których można przez pewien czas przetrzymać sadzonki. W takich dołach młodym drzewkom cienkimi warstwami gleby przysypuje się korzenie aby nie wyschły, a od góry zabezpiecza je przed promieniami słonecznymi specjalnymi matami lub gałęziami.

Na żyznych terenach młode pokolenie lasu pojawia się również naturalnie, rosnąc z nasion wysianych przez dojrzałe drzewa.

Gatunkami najczęściej sadzonymi w Nadleśnictwie Gniewkowo są sosna zwyczajna, dąb bezszypułkowy, brzoza brodawkowata i buk zwyczajny.

W tym roku w naszym nadleśnictwie posadzimy ok. 1 miliona drzew.

Autor: Monika Marjańska