Aktualności Aktualności

Powrót

Majówka 24 - Akcja Straży Leśnej

Majówka 24 - Akcja Straży Leśnej

W dniach od 29 kwietnia do 9 maja 2024 r. Straż Leśna na terenie całej Polski, w tym również na terenie Nadleśnictwa Gniewkowo, przeprowadzi akcję „Majówka 24”. Jej celem jest przeciwdziałanie przejawom szkodnictwa leśnego.

Nie bez powodu akcja będzie prowadzona właśnie w tym terminie. Od 30 kwietnia do 5 maja w Polsce będzie trwać tzw. „długi weekend”, w związku z tym leśnicy spodziewają się znacznie większej liczby osób odwiedzających lasy. Ważne jest, aby wypoczynek w lesie był bezpieczny, komfortowy i nie dochodziło do łamania przepisów prawa.

W akcję „Majówka 24” będą zaangażowani wszyscy strażnicy leśni oraz inne służby, takie jak policja i straż łowiecka. Działania straży leśnej będą miały charakter kontrolno-prewencyjny. Strażnicy będą reagować przede wszystkim na stwarzanie zagrożenia pożarowego przez osoby przebywające na terenach leśnych, na bezprawne wjazdy do lasu pojazdem (zwłaszcza motocyklem i quadem), akty kradzieży i wandalizmu, płoszenie zwierzyny, nielegalne pozyskiwanie runa leśnego, zrywanie roślin chronionych, kłusownictwo.

W swoich działaniach Straż Leśna będzie korzystała z nowoczesnego sprzętu, pomagającego wykryć łamiących prawo – z fotopułapek, kamer oraz dronów.

Wszystkie te działania mają zapewnić bezpieczeństwo korzystającym z lasu i ochronę zasobów przyrodniczych.