Aktualności Aktualności

Powrót

Nie zabieraj maluszka

Nie zabieraj maluszka

Wiosna w pełni. Przyroda już obudziła się po zimie. Wiele gatunków zwierząt opiekuje się swoimi dziećmi.

Czasem, jak w przypadku bocianów obydwoje rodzice zajmują się pisklętami. U saren matka zostawia swoje młode w ukryciu i pojawia się przy nim w czasie karmienia. Młode puszczyki opuszczają swoje dziuple i na gałęziach (zdarza się, że nisko nad ziemią) są pod stałą opieką rodziców. Choć nam może się wydawać, że potrzebują one pomocy.

Pamiętajmy, że nawet najbardziej fachowa pomoc nie zastąpi zwierzętom ich rodziców. Nie podchodźmy blisko do napotkanych zwierząt, nawet jeśli są małe, puszyste i bezbronne. Nie płoszmy ich i nie głaskajmy (nasz pozostawiony zapach może spowodować odrzucenie maleństwa przez matkę). A przede wszystkim nie zabierajmy maluchów do domu.

Młodej sarny nie można karmić mlekiem od krowy, nie będziemy też potrafili nauczyć puszczyka latać i polować. Prowadzenie opieki nad dzikimi zwierzętami wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Oczywiście zdarzają się sytuacje kiedy interwencja człowieka jest niezbędna, jednak zdecydowanie za często młode są zabierane swoim rodzicom z powodu naszej "chęci niesienia pomocy".