Aktualności Aktualności

Powrót

Niespodziewany gość w Nadleśnictwie Gniewkowo

Niespodziewany gość w Nadleśnictwie Gniewkowo

92-letni wnuk dawnego zarządcy Funduszu Leśnego ówczesnego Nadleśnictwa Argenau złożył niespodziewaną wizytę w siedzibie Nadleśnictwa Gniewkowo. Do niebywałego zdarzenia doszło w piątek 21 lipca 2023 roku.

 

Karl Maschke bo o nim mowa, był jak podają źródła historyczne z 1887 roku kasjerem leśnym na terenie Nadleśnictwa Gniewkowo. Była to bardzo prestiżowa funkcja na terenach dawnych Prus. Z relacji wnuka Pana Winfrieda Maschke, który w sentymentalnej podróży w rejony pochodzenia swojej rodziny wspominał, że taki tytuł nadawał sam Cesarz Wilhem II. Ponadto w gazecie Thorner Presse z 1887 roku nr 196 można doczytać, że Pan Forstkassenrendant Maschke stał na czele grupy weteranów bitwy pod Sedanem z 1870 roku, która doprowadziła do kapitulacji Francji w wojnie Francusko-Pruskiej. Bohater naszego spotkania był mocno zaangażowany w działalność społeczną okolic Gniewkowa organizując m.in. Święto Lasu 4 września 1887 roku o czym również możemy przeczytać w/w gazecie.

Celem podróży naszego gościa było zlokalizowanie budynku, który wybudował jego dziadek. Początkowo Pan Winfried myślał, że siedziba naszego Nadleśnictwa jest ów domem rodzinnym, lecz po analizie ryciny z 1925 roku, udało nam się nakierować go na prawidłowy budynek, który mimo zawirowań historycznych stoi nienaruszony po dziś dzień, a znajduje się w Gniewkowie przy ulicy Kilińskiego.

Dziękujemy za wsparcie Panu Marianowi Przybylskiemu w ustaleniu faktów historycznych.