Aktualności Aktualności

Powrót

Pouczająca lekcja historii

Pouczająca lekcja historii

Podczas czerwcowej narady gospodarczej odbyła się prezentacja rekonstrukcji wydarzeń z 6 października 1939 roku. Leśniczy Marcjan Zywert został wtedy aresztowany i osadzony w więzieniu w Inowrocławiu.

Uczestnicy narady zapoznali się z obszerną relacją historyczną związaną z jesiennymi wydarzeniami z 1939 roku. Wyświetlane były archiwalne nagrania prezentujące bombardowanie Inowrocławia oraz wkraczanie wojsk III Rzeszy do miasta.

Przedstawiony również został materiał nakręcony w kwietniu w leśniczówce Podlesie. Gdzie odbyła się rekonstrukcja wydarzeń związana z aresztowaniem ówczesnego leśniczego Marcjana Zywerta. Leśniczy przebywając w więzieniu stał się jedną z kilkudziesięciu ofiar bestialskiego mordu dokonanego przez Otto Hirschfelda, podczas tzw. „Makabrycznej Nocy" w Inowrocławiu. Nakręcony materiał stanie się podstawą do zmontowania pełnometrażowego dokumentu przedstawiającego tamte wydarzenia.

Całą prezentację prowadził Pan Józef Siej, który od wielu lat zajmuje się gromadzeniem dokumentów i rekonstrukcją wydarzeń historycznych z terenu powiatu inowrocławskiego. Bardzo serdecznie dziękujemy za ta ciekawą i pouczającą „lekcję historii".