Aktualności Aktualności

Powrót

Przebudowa fragmentu lasu w Balczewie

Przebudowa fragmentu lasu w Balczewie

W ostatnich tygodniach na terenie Leśnictwa Balczewo w pobliżu stadniny koni były prowadzone prace polegające na przebudowie drzewostanu. W ramach prowadzonych przez nas prac, drzewa (głównie brzozy) zostały usunięte na małych powierzchniach tworząc tzw. gniazda. W tych miejscach za kilka lat zostaną posadzone młode dęby i buki. W ten sposób poszczególne fragmenty lasu zostaną wzbogacone o kolejne gatunki drzew. Las wielogatunkowy jest bardziej trwały i odporny na choroby grzybowe, gradację owadów, czy wiatr. Trwająca od dłuższego czasu susza również powoduje znaczne osłabienie drzew. Las mieszany znacznie lepiej i na dłużej zatrzymuje wodę.

Wykonywane przez nas prace zostały zaplanowane i zatwierdzone przez Ministra Środowiska w dokumencie, który nazywa się Plan Urządzenia Lasu. Obecny dla naszego nadleśnictwa jest przyjęty na lata 2018 – 2027.

Zdajemy sobie sprawę, że tereny leśne Leśnictwa Balczewo znajdujące się z bezpośrednim sąsiedztwie Inowrocławia są chętnie odwiedzane przez turystów i spacerowiczów, dlatego staramy się w miarę możliwości skrócić czas prowadzonych przez nas prac.