Aktualności Aktualności

Powrót

Światowy Dzień Pszczół

Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół

Pszczoły to często niedoceniane, ale odgrywające ogromną rolę w przyrodzie owady. Ponad 90% zapyleń dokonywanych przez owady zawdzięczamy właśnie pszczołom. Wiele czynników sprawia, że sporo pszczół ginie, przez co ich populacja na świecie zmniejsza się. Każdy z nas może we własnym zakresie pomóc zapylaczom poprzez założenie kwietnej łąki, posadzenie roslin miododajnych, zbudowanie hotelu dla owadów, czy choćby wystawienie poidełka ze świeżą wodą.

Aby pomóc pszczołom musimy lepiej poznać ich zachowania i zwyczaje. W tym celu w naszym nadleśnictwie realizujemy projekt "Pszczoły wracają do lasów". Pasieka naszego kolegi, leśnika-pszczelarza jest jedną ze 104 rozmieszczonych w całym kraju. Każda pasieka jest monitorowana, a wraz z nią stan środowiska leśnego. Zebrane informacje posłużą do przygotowania zaleceń do instrukcji regulującej gospodarkę leśną w zakresie ochrony pszczołowatych, ze szczególnym uwzględnieniem pszczoły miodnej.

Co roku do naszego nadleśnictwa zgłasza się około 30 pszczelarzy, którzy nieodpłatnie ustawiają swoje pasieki na leśnych polanach. Największą popularnością cieszy się kwitnący wrzos. Miód wrzosowy to prawdziwy rarytas.