Aktualności Aktualności

Powrót

Wspólnie sprzątaliśmy las

Wspólnie sprzątaliśmy las

W minioną sobotę mieszkańcy Gniewkowa i okolic ruszyli do lasu aby pomóc nam w zbieraniu śmieci.

Akcja wspólnego sprzątania lasu była odpowiedzią na potrzebę mieszkańców, którzy bardzo chcieli włączyć się w pomoc leśnikom. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia była grupa BZIK (Bezinteresowne Zrzeszenie Inicjatyw Kreatywnych) z Gniewkowa. Do wspólnego sprzątania lasu przyłączyli się również pracownicy Urzędu Miejskiego w Gniewkowie.

Na licznie przybyłych mieszkańców czekali przedstawiciele BZIK-a oraz leśnicy. Podczas krótkiego wstępu omówiliśmy zasady bezpiecznego poruszania się w lesie. Uroczyste zakończenie odbyło się w wiacie ogniskowej przy leśniczówce Podlesie. Na wszystkich uczestników czekał ciepły poczęstunek, a dla najwytrwalszych zbieraczy drobne upominki. W ciągu kilku godzin zebrano prawie 2 tony śmieci.

Koszty związane ze sprzątaniem śmieci i likwidacją nielegalnych wysypisk w lesie, co roku zajmują znaczny udział w budżecie naszego nadleśnictwa. W okresie wakacji obserwujemy więcej turystów odwiedzających nasze lasy. Wiąże się to również niestety z większą ilością śmieci pozostawionych w lesie.