Aktualności
Zabiegi ratujące lasy przed gradacją owadów
Zabiegi ratujące lasy przed gradacją owadów
Informujemy, że w okresie od 23 kwietnia do II dekady czerwca 2023 roku planowane są ratownicze zabiegi samolotowe we fragmentach drzewostanów sosnowych, w których wystąpi gradacyjnie barczatka sosnowa, brudnica mniszka i boreczniki sosnowe.
Zabiegiem zostaną objęte fragmenty drzewostanów w nadleśnictwach:
Bydgoszcz, Trzebciny, Tuchola, Solec Kujawski, Dobrzejewice, Włocławek,
Różanna, Miradz, Żołędowo, Gniewkowo, Dąbrowa, Woziwoda, Jamy,
Zamrzenica, Cierpiszewo, Osie, Rytel, Przymuszewo, Czersk.
Aktualnie w ww. nadleśnictwach trwają badania i obserwacje, mające na celu
ustalenie stopnia i zasięgu powierzchniowego gradacji. W przypadku stwierdzenia
zagrożenia trwałości drzewostanów wykonane zostaną zabiegi przy użyciu preparatu
Foray 76B, Mospilan 20SP oraz Los Ovados (doświadczenie Instytutu Badawczego
Leśnictwa).
Preparat Foray uszkadza układ pokarmowy gąsienic (preparat tzw. żołądkowy), jego działanie opiera się na bakterii Bacillus thuringiensis. W czasie zabiegów ratowniczych zostanie zastosowana dawka 2,5 litra/ha powierzchni leśnej, na której las jest zagrożony.
Z kolei preparat Mospilan, powszechnie stosowany w rolnictwie i ogrodnictwie, ma charakter kontaktowy, czyli oddziałuje na gąsienice w wyniku ich kontaktu z preparatem, uszkadzając układ nerwowy. W przypadku przedostania się do układu pokarmowego ma oddziaływanie żołądkowe. Na każdy 1 ha zagrożonych lasów zostanie zastosowane 0,4 kg preparatu rozcieńczonego w wodzie i połączonego z substancją ułatwiającą utrzymanie cieczy na powierzchni igieł, tzw. adiuwantem.
Wstęp i wjazd na tereny leśne w trakcie zabiegu będzie okresowo zabroniony.
Drzewostany, w których wystąpi konieczność przeprowadzenia akcji ograniczania
populacji owadów będą oznakowane stosownymi tablicami. Informacje o dokładnych
terminach zabiegów i lokalizacji pól zabiegowych można będzie uzyskać (m.in.
na stronach internetowych) w ww. nadleśnictwach.
Równowaga w przyrodzie jest nieodzownym elementem utrzymania trwałości lasów. Niestety czasami zostaje ona zburzona przez czynnik, na który nie mamy wpływu. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. po przejściu huraganowych wiatrów, które łamią i przewracają całe połacie drzew.
Zjawiskiem przyrodniczym, które charakteryzuje cykliczność są masowe pojawy owadów. Ich występowanie w ustabilizowanej liczebności jest elementem przyrody, jednak gwałtowne, masowe występowanie, czyli gradacja, zagraża lasom, które mogą zostać poważnie uszkodzone i osłabione, a nawet nie przeżyć.
Leśnicy spodziewali się gradacji w bieżącym roku, jednak jej przewidywana skala jest niespotykaną od wielu lat. Mamy na uwadze to, że w przyrodzie występuje wiele pożytecznych organizmów, dlatego nasze działania będą maksymalnie selektywne, czyli będą celowane w owady wyrządzające szkody. Przed jakimikolwiek działaniami z naszej strony zostały uprzedzone instytucje związane z ochroną środowiska oraz pszczelarze. Uwzględnimy także obecność cieków i zbiorników wodnych, które zawsze omijamy z odpowiednio dużym buforem, podejmując działania.
Mamy także olbrzymią prośbę do Państwa - o wyrozumiałość dla naszych działań i wsparcie dla leśników. Przed nami potężne wyzwanie, by obronić lasy regionu.