Aktualności Aktualności

Powrót

Zbiory nasion

Zbiory nasion

Zima na plantacjach nasiennych Nadleśnictwa Gniewkowo to gorący czas pod względem zbioru szyszek sosny zwyczajnej oraz olszy czarnej.

Zima na plantacjach nasiennych Nadleśnictwa Gniewkowo to gorący czas pod względem zbioru szyszek sosny zwyczajnej oraz olszy czarnej.

Nieco wcześniej, bo na przełomie sierpnia - września zbieramy szyszki daglezji zielonej. Niestety w tym roku z powodu braku urodzaju zbioru szyszek daglezji nie było.

Na terenie Leśnictwa Podlesie znajdują się plantacje nasienne sosny zwyczajnej, olszy czarnej i daglezji zielonej oraz plantacyjna uprawa nasienna sosny zwyczajnej.

Zbiór szyszek odbywa się w roku dobrego urodzaju w okresie zimowym, ponieważ w tym okresie nasiona są już dojrzałe, a szyszki jeszcze zamknięte. W Naszym Nadleśnictwie zbioru szyszek dokonujemy z drzew stojących przy użyciu wysięgnika koszowego a w gospodarczych drzewostanach nasiennych (GDN) zbiór następuje z drzew ściętych.

Zebrane szyszki są ważone i przechowywane w odpowiednich pomieszczaniach, aby zachować wilgotność i masę. Po zakończeniu zbiorów szyszki są transportowane do wyłuszczarni nasion w Klosnowie, gdzie są wyłuszczane a uzyskane z nich nasiona odskrzydlane i przechowywane na kilka następnych lat. Ze 100 kg szyszek sosnowych udaje się wyłuszczyć ok. 1-1,5 kg nasion.

Nasze Nadleśnictwo w minionym sezonie zebrało ok. 1500 kg szyszek sosnowych, 200 kg szyszek daglezjowych oraz 200 kg szyszek olchowych.

W tym roku planujemy zebrać ok. 2000 kg szyszek z plantacji nasiennej oraz 1500 kg szyszek z gospodarczego drzewostanu nasiennego (GDN).

Pozyskane nasiona podlegają ocenie pod względem: czystości, żywotności, energii kiełkowania.

Tak przygotowane i przechowywane nasiona posłużą w kolejnych latach do wysiewu na naszej szkółce w Leśnictwie Odolion, a młode sadzonki w przyszłości będą tworzyć las.