Asset Publisher Asset Publisher

NADZÓR NAD LASAMI NIEPAŃSTWOWYMI

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

- doradzają prywatnym właścicielom jak prowadzić gospodarkę leśną;
- udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
- wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy  szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
- organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
- sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

Sprawami lasów niepaństwowych w Nadleśnictwie Gniewkowo zajmują się leśniczowie na terenie poszczególnych leśnictw, w zależności od lokalizacji lasu prywatnego według następujących gmin i powiatów:

- Gniewkowo, Rojewo - leśniczy leśnictwa Podlesie
- Inowrocław - leśniczy leśnictwa Balczewo
- Dąbrowa Biskupia - leśniczy leśnictwa Rejna
- Miasto Toruń - leśniczy leśnictwa Rudak
- powiaty aleksandrowski i toruński - leśniczy leśnictwa Pieczenia
 

Niezbędnych informacji w zakresie lasów niepaństwowych udziela także Pan Adam Jankowski w biurze nadleśnictwa.

 

W terytorialnym zasięgu działania Nadleśnictwa Gniewkowo znajdują się lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa, których powierzchnia wynosi 1660,07 ha (stan na 01.01.2023 r.).
 

Na podstawie zawartych porozumień został powierzony nadzór nad lasami innych własności przez trzy starostwa powiatowe. Na terenie poszczególnych starostw nadleśnictwo nadzoruje następujące powierzchnie leśne:

  1. Powiat aleksandrowski – 936,96 ha
  2. Powiat inowrocławski – 703,11 ha
  3. Powiat toruński – 20 ha

Nadzór jest prowadzony na terenie 12 gmin, w skład których wchodzą łącznie
124 wsie. Odpowiedzialnymi za nadzór nad lasami niepaństwowymi w Nadleśnictwie Gniewkowo są  leśniczowie leśnictwa Pieczenia, Rejna, Podlesie, Balczewo oraz Rudak.

Lasy niebędące w zarządzie PGL LP położone w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Gniewkowo charakteryzują się bardzo dużym rozdrobnieniem.
Występują głównie na gruntach porolnych, co powoduje obniżenie ich odporności
na zagrożenia zarówno biotyczne, jak i abiotyczne. Najbardziej narażone
są monokultury sosnowe , które atakowane są przede wszystkim przez szkodniki pierwotne jak np: brudnica mniszka, borecznik sosnowiec a z grzybów największe zagrożenie stanowi huba korzeniowa.

 W ostatnich latach nastąpił wzrost powierzchni ogólnej lasów niebędących
w zarządzie PGL LP na skutek zalesień gruntów mało przydatnych dla celów rolniczych. Niewątpliwy wpływ na to miało podpisane porozumienie między Lasami Państwowymi a Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, narzucające wspólne zadania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata
2014-2020.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Obiekty Edukacyjne

Obiekty Edukacyjne

 

 

Ścieżka przyrodniczo–leśna Rejna-Balczewo oraz Zielona Klasa

Ścieżka dydaktyczna przebiega przez teren kompleksu leśnego Rejna-Balczewo - nazwa ta, pochodzi od leśnictw zlokalizowanych wewnątrz kompleksu leśnego. W miejscu gdzie rozpoczyna się ściezka edukacyjna, umiejscowiona jest Zielona Klasa, która jest miejscem przeprowadzania zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Ścieżka powstała w 2005 roku, na trasie pieszej o długości 2,9 km znajdują się tablice dydaktyczne o tematyce leśnej. Na każdym etapie wędrówki zwiedzający mają możliwość zapoznania się z lasem, jego budową i mieszkańcami. Na ścieżce poznamy procesy, które zachodzą w ekosystemie leśnym w różnych porach roku oraz uświadomimy sobie co daje nam las. Ścieżka położona jest niedaleko Inowrocławia i jest świetną propozycją na popołudniowe spacery. Lasy mieszane tworzą tutaj doskonałe miejsce wypoczynku i rekreacji, z którego chętnie korzystają nie tylko okoliczni mieszkańcy, a także przyjezdni turyści.

Kompleks leśny Rejna-Balczewo to las położony najbliżej miasta Inowrocławia. Z racji usytuowania, na tym terenie często można spotkac osoby korzystające z leśnego wypoczynku. Zwiedzając ścieżkę można zaobserwować wiele różnych gatunków roślin i zwierząt. Elementy infrastruktury umiejscowione na ścieżce pozwalają odpoczać strudzonym wędrowcom. 

Zielona klasa przy leśniczówce Balczewo jest miejscem przeprowadzania zajęć edukacyjnych zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Przygotowane jest tu specjalne miejsce do rozpalania ognisk, Ogniska cieszą się spora popularnością, szczególnie w okresie jesiennym - gdy to, po ciekawym leśnym spacerze, wyedukowani wędrowcy moga przyrządzić sobie ciepły posiłek.

 

Ścieżka przyrodniczo–historyczna w leśnictwach Dąbki i Podlesie oraz Zielona Klasa Podlesie

 

Ścieżka przyrodniczo-historyczna przebiegająca przez obszary leśnictw Podlesie i Dąbki, założona została w 2013 roku. Trasa ścieżki wiedzie przez około 3km terenów leśnych, na trasie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na tablicach - przystankach tematycznych. Spacer można rozpocząć od Obelisku zlokalizowanego nieopodal miejscowości Dąblin, znajduje się on przy drodze gminnej Gniewkowo-Cierpice. Obelisk jest miejscem upamiętnienia ofiar zbrodni hitlerowskich dokonywanych w latach 1939-1943 na okolicznej ludności. Miejscem zakończenia przebiegu ściezki jest leśniczówka Podlesie, która w w okresie przedwojennym była miejscem zamieszkania i pracy, leśniczego Marcjana Zywerta. Leśnik ten został brutalnie zamordowany na skutek działań hitlerowców 23 października 1939 roku, w tak zwaną Inowrocławską Krwawą Noc.

W bezpośrednim sąsiedztwie leśniczówki znajduje się Zielona Klasa z miejscem na ognisko, która jest miejscem odpoczynku po spacerach edukacyjnych przeprowadzanych po wspomnianej ścieżce, a także miejscem przeprowadzania zajęć oraz pogadanek. 

 

Ścieżki edukacyjne są idealnym miejscem na spędzenie czasu wolnego na świeżym powietrzu wśród pięknej, leśnej przyrody.

Do zwiedzania ścieżek zapraszamy zarówno dorosłych jak i dzieci.
 

Izba edukacji leśnej


 

Izba zlokalizowana jest w zespole budynków w siedzibie Nadleśnictwa Gniewkowo, przy ul. Dworcowej 10, w Gniewkowie.

Dysponuje ona 40 miejscami dla uczestników lekcji, pogadanek. Dysponujemy możliwością dokonywania pokazów multimedialnych w formie prezentacji lub filmów. Do dyspozycji mamy szeroką gamę różnych elementów wyposażenia leśnika, oraz eksponatów ukazujących ciekawe elementy leśnej przyrody.