Asset Publisher Asset Publisher

Program Edukacji Leśnej Społeczeństwa

Program edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Gniewkowo został utworzony na podstawie zarządzenia nr 57/2003 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 09 maja 2003 r.

Działalność edukacyjna realizowana przez nadleśnictwo prowadzona jest na podstawie programu edukacji przygotowanego przy współpracy z podmiotami zewnętrznymi.

 

Program edukacji leśnej społeczeństwa wprowadzany jest na dziesięć lat.

Głównym założeniem dokumentu jest współdziałanie w zakresie organizacji przedsięwzięć edukacyjnych, m.in.: konkursów, akcji społecznych, projektów, wydarzeń okolicznościowych oraz zajęć edukacyjnych. Głównymi partnerami we współpracy w zakresie edukacji leśnej są szkoły, pomimo to oferta edukacyjna skierowana jest do całego społeczeństwa.

W programie, oprócz podsumowania działań z poprzedniej dekady, ujmowane są potrzeby oraz plany związane z prowadzeniem lokalnej działalności edukacyjnej we współpracy z podmiotami zewnętrzni oraz placówkami oświatowymi. 

Edukacja prowadzona przez leśników jest bezpłatna, a obiekty przygotowane na ten cel służą dodatkowo turystom.

Szczegółowe informacje na temat Programu Edukacji Leśnej Społeczeństwa w Nadleśnictwie Gniewkowo na lata 2018-2027 zamieszczamy poniżej.


Zajęcia edukacyjne

W celu ustalenia terminu zajęć edukacyjnych prosimy o wysłanie wiadomości e- mail na adres: gniewkowo@torun.lasy.gov.pl

Mail powinien zawierać informację o proponowanym terminie zajęć, wieku i liczbie uczestników, organizatorze ( placówki oświatowe, opiekuńczo – wychowawcze , organizacje nieprowadzące działalności zarobkowej w zakresie turystyki), numer kontaktowy telefonu komórkowego.

Zgodnie z regulaminem zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczo – leśnej prowadzone na terenie Nadleśnictwa Gniewkowo są bezpłatne.

Jeśli w poniższym kalendarzu widnieje informacja "zajęty", oznacza to że nie ma możliwości przeprowadzenia w tym terminie zajęć.

 

Koordynatorem ds. edukacji w Nadleśnictwie Gniewkowo jest Weronika Cichocka, tel. 881 773 331

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Leśnicy Niezłomni

Leśnicy Niezłomni

Ustanowienie święta Żołnierzy Wyklętych było wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny

Ustanowienie święta Żołnierzy Wyklętych było wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to jest także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

Żołnierze Niezłomni, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet jeśli udało Im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”.

Przypominamy troje leśników związanych z regionem kujawsko-pomorskim, którzy reprezentują tragiczne pokolenie „Żołnierzy Niezłomnych”. Nadleśniczy Jerzy Wysocki (1905-1946) został zamordowany w Bydgoszczy 21 listopada 1946 r. W latach okupacji, związany był z podziemiem polskim na Kresach. Leśniczy Jan Sikorski ps. Wilk (1922-1946) zginął pod Lipinkami w Borach Tucholskich 3 czerwca 1946 r. podczas próby odbicia go z rąk UB. Najbardziej znana pośród nich sanitariuszka V Brygady Wileńskiej AK Danuta Siedzikówna ps. Inka (1922-1946) została zamordowana 28 sierpnia 1946 r. w więzieniu gdańskim.

 

       Danuta Siedzikówna (1928-1946)                            Jan Sikorski (1922-1946)                                   Jerzy Wysocki (1905-1946)          

Ilustrowane biografie wymienionych Leśników Niezłomnych zostały opublikowane w książce „Leśnicy dla Niepodległej”, która ukazała się drukiem w 2018 r.  Zamieszczamy je poniżej w plikach PDF.