Asset Publisher Asset Publisher

Back

Na granicy

Na granicy

        13.10.2018 roku na terenie Nadleśnictwa Gniewkowo - w Aleksandrowie Kujawskim - odbyły się cykliczne już imprezy sportowe, upamiętniające istnienie historycznej granicy zaborów pruskiego i rosyjskiego.

         O godzinie 11 rozpoczęła się gra "Złap przemytnika' - IV edycja organizowana przez bibliotekę w Służewie. Zabawa przeznaczona była dla grup osób w różnym wieku - idealna dla całych rodzin. Uczestnicy podzieleni byli na drużyny maksymalnie 6 osobowe i realizowali przeznaczone dla siebie zadania związane z przemytem dóbr pomiędzy przemysłowym zaborem pruskim a rolniczym rosyjskim. Planowany czas imprezy to ok 4 godziny. Przykładowe zadania znajdują się na jednym ze zdjęć.

         O godzinie 12 rozpoczął się z kolei III Bieg przemytnika na dystansach 10 i 21km. Uczestnicy przed oficjalnym rozpoczęciem biegu wzięli udział w pamiątkowym sadzeniu Dębu Niepodległości z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po uroczystym posadzeniu drzewa burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego pan dr Andrzej Cieśla wystrzałem rozpoczął jednocześnie start biegów na oba dystanse Biegu Przemytnika. Biegacze mieli do pokonania trasę przebiegającą po terenie leśnictw Odolion, Otłoczyn i Pieczenia (część na co dzień niedostępnego poligonu wojskowego). Historycznie tereny te znajdowały się na granicy zaboru rosyjskiego i pruskiego. Granica pomiędzy nimi przebiegała po rzece Tążynie i tą właśnie rzekę uczestnicy biegów musieli pokonać. Na trasie znalazła się również "Kapliczka" i "Czerwony Mostek". Biegacze mieli do pokonanie dystans urozmaicony pod względem rzeźby terenu jak i podłoża (asfalt, bruk, tłuczeń , piasek).     

         Niespotykana często jak na tą porę roku pogoda dodatkowo uprzyjemniła udział w obu imprezach. Nadleśnictwo zaprasza na kolejne biegi, które będą miały miejsce w najbliższym czasie na naszym terenie.