Asset Publisher Asset Publisher

Bezpieczne korzystanie z lasu

Wybierając się do lasu pamiętaj:

Las tworzą drzewa, zarówno te zdrowe jak i martwe. Należy zwrócić uwagę na przechylone i złamane pnie, suche i obłamane gałęzie, które w sposób naturalny lub pod wpływem czynników atmosferycznych spadają na ziemię. Bądź gotowy na przeszkody które mogą pojawić się pod nogami - stare pniaki ukryte pod mchem, leżące gałęzie, korzenie wyrastające z ziemi.

 

Pamiętaj! sprawdź prognozę pogody. Prognozy nie zawsze się sprawdzają, ale w przypadku przewidywanych burz czy porywistych wiatrów wycieczkę lepiej zrezygnuj z wycieczki. Pogoda może szybko się zmienić, pamiętaj aby zadbać o odpowiedni ubiór, który ochroni cię w razie deszczu i chłodu.

 

 

W szczególnych sytuacjach np. dużego zagrożenia pożarem może zostać wprowadzony zakaz wstępu do lasu. Informacje o lasach objętych zakazem sprawdzisz na stronie: http://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. W przypadku gdy przebywając w lesie zauważysz pożar udaj się w bezpieczne miejsce i wezwij niezwłocznie służby ratunkowe.

 

 

Przestrzegaj też stałych zakazów wstępu, który dotyczy np. upraw leśnych, ostoi zwierzyny.

 

 

Dla zachowania swojego bezpieczeństwa ważne jest, aby w razie potrzeby sprawnie i szybko określić swoją lokalizację w lesie. Przed wyjściem do lasu naładuj telefon i zainstaluj aplikację mapową (np. mBDL) zabierz również tradycyjną mapę papierową.

 

 

Odwiedzając las zostaw samochód w wyznaczonym do tego miejscu, poruszanie się pojazdem jest dozwolone tylko na drogach dopuszczonych do ruchu publicznego i oznaczonych.

 

 

Przebywając w lesie nie zostawiaj śmieci - pusta butelka jest lżejsza niż pełna, a teren na którym przebywasz jest domem dla wielu zwierząt.

 

 

 

Bądź świadomy, że idąc do lasu jesteś gościem, a dziko żyjące zwierzęta gospodarzami. Możesz spotkać na swej drodze, np. żmiję zygzakowatą (jedynego jadowitego węża w naszym kraju) . Nie możemy przewidzieć zachowania dziko żyjących zwierząt, zachowaj ostrożność i unikaj kontaktu z nimi. Pamiętaj, że leśne zwierzęta mogą przenosić choroby, np. wściekliznę, boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Choroń się dbając o odpowiedni strój i stosując repelenty.  Po powrocie z lasu sprawdź czy na odzieży nie przeniosłeś kleszczy, obejrzyj dokładnie też swoje ciało.

 

W związku z zagrożeniem COVID-19, w trosce o siebie i innych pamiętaj:

 

 

 

Las to złożony ekosystem, który pełni wiele funkcji - dostarcza nam drewna, produkuje tlen, latem daje mam owoce leśne, a jesienią grzyby, oprócz tego las daje nam przestrzeń do spacerów i spędzania wolego czasu. Przebywając w nim pamiętajmy o jego naturalnym charakterze, bądźmy więc świadomi potencjalnych zagrożeń na które możemy się tam natknąć. Powyższe rady pomogą bezpiecznie korzystać z terenów leśnych.

 Zapraszamy do bezpiecznego korzystania z lasów!