Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród ponad 1500 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, połowa z nich to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu są to tereny, które zostały objęte ochroną ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach. Obszary te są wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnią one funkcję korytarzy ekologicznych. Cechą charakterystyczną tej formy ochrony przyrody jest wielkopowierzchniowość, która stanowi warunek prezentacji różnorodnego krajobrazu.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nadleśnictwo Gniewkowo walczy z żywiołem

Nadleśnictwo Gniewkowo walczy z żywiołem

Nadleśnictwo Gniewkowo z zastępami Straży Pożarnej PSP Inowrocław, OSP Gniewkowo, Gąski oraz Kijewo walczy z wodą przedzierającą się do lasu.

Nadleśnictwo Gniewkowo z zastępami Straży Pożarnej PSP Inowrocław, OSP Gniewkowo, Gąski oraz Kijewo walczy z wodą przedzierającą się do lasu. Nadmiar wody w obiektach małej retencji spowodowany jest obecną pogodą.

Woda powstała z roztopionego na polach śniegu spłynęła do zbiorników oraz obiektów małej retencji znajdujących się na terenie leśnictwa Zajezierze.  Niestety piętrząca się kra stworzyła zator, który doprowadza do przelewania się wody.  Podmywa ona drzewa i wypłukuje ziemię z korzeni, co może prowadzić do ich wywrócenia. Stwarza to duże zagrożenie dla spacerujących po lesie ludzi oraz zwierząt, prowadząc również do nieodwracalnej dewastacji drzewostanu.