Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Nadleśnictwo Gniewkowo zaliczono do I kategorii zagrożenia co oznacza, że nasze tereny narażone są w dużym stopniu na pożary.

Na to zjawisko mają wpływ liczne czynniki, m.in. struktura gatunkowa drzewostanów, udział siedlisk borowych, szlaki komunikacyjne drogowe i kolejowe), czyny poligon wojskowy oraz ukształtowanie terenu (pagórkowaty obszar wydmowy).

Nie zapominajmy o najważniejszym - wiele przypadków pożarów wywołują ludzie, dlatego bądźmy ostrożni i przestrzegajmy przepisów  dotyczących ochrony przeciwpożarowej jak również zwracajmy uwagę na oznakowania, tablice informacyjne oraz wprowadzane zakazy wstępu do lasu.

Dowiedz się więcej

 

Od dnia 1 marca (do odwołania) trwa stały dyżur przeciwpożarowy wprowadzony na czas zagrożenia pożarowego na terenach leśnych.

W tym okresie w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym (PAD) Nadleśnictwa Gniewkowo prowadzona jest ciągła obserwacja terenów leśnych.

Obserwację prowadzimy z 4 dostrzegalni zlokalizowanych w leśnictwach: Balczewo, Suchatówka, Rudak, Otłoczyn. Razem z dostrzegalniami z sąsiednich nadleśnictw tworzą sieć punktów obserwacyjnych, które pomagają w precyzyjny sposób zlokalizować źródło pożaru i dotrzeć na miejsce służbą ratunkowym.

Na obszarze lasów tworzymy i utrzymujemy punkty czerpania wody do celów przeciwpożarówych oraz prowadzące do nich dojazdy pożarowe. Ze względów bezieczeństwa, należy pozostawiać pojazdy w wyznaczonyonych do tego miejscach np. na parkinach leśnych, aby nie utrudniać służbą ratowniczym dotarcia do źródła pożaru i prowadzenia akcji gaśniczej.

 

Wszelkie informacje na temat pożarów na terenie Nadleśnictwa Gniewkowo prosimy zgłaszać do:

  • Punktu Alarmowo - Dyspozycyjnego w Nadleśnictwie -

tel. 606 998 428, lub 052 3510228, 052 3510259

 

  • Państwowej Straży Pożarnej - 998 lub 112

 

W razie pożaru ALARMUJ!


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Obiekty Edukacyjne

Obiekty Edukacyjne

 

 

Ścieżka przyrodniczo–leśna Rejna-Balczewo oraz Zielona Klasa

Ścieżka dydaktyczna przebiega przez teren kompleksu leśnego Rejna-Balczewo - nazwa ta, pochodzi od leśnictw zlokalizowanych wewnątrz kompleksu leśnego. W miejscu gdzie rozpoczyna się ściezka edukacyjna, umiejscowiona jest Zielona Klasa, która jest miejscem przeprowadzania zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Ścieżka powstała w 2005 roku, na trasie pieszej o długości 2,9 km znajdują się tablice dydaktyczne o tematyce leśnej. Na każdym etapie wędrówki zwiedzający mają możliwość zapoznania się z lasem, jego budową i mieszkańcami. Na ścieżce poznamy procesy, które zachodzą w ekosystemie leśnym w różnych porach roku oraz uświadomimy sobie co daje nam las. Ścieżka położona jest niedaleko Inowrocławia i jest świetną propozycją na popołudniowe spacery. Lasy mieszane tworzą tutaj doskonałe miejsce wypoczynku i rekreacji, z którego chętnie korzystają nie tylko okoliczni mieszkańcy, a także przyjezdni turyści.

Kompleks leśny Rejna-Balczewo to las położony najbliżej miasta Inowrocławia. Z racji usytuowania, na tym terenie często można spotkac osoby korzystające z leśnego wypoczynku. Zwiedzając ścieżkę można zaobserwować wiele różnych gatunków roślin i zwierząt. Elementy infrastruktury umiejscowione na ścieżce pozwalają odpoczać strudzonym wędrowcom. 

Zielona klasa przy leśniczówce Balczewo jest miejscem przeprowadzania zajęć edukacyjnych zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Przygotowane jest tu specjalne miejsce do rozpalania ognisk, Ogniska cieszą się spora popularnością, szczególnie w okresie jesiennym - gdy to, po ciekawym leśnym spacerze, wyedukowani wędrowcy moga przyrządzić sobie ciepły posiłek.

 

Ścieżka przyrodniczo–historyczna w leśnictwach Dąbki i Podlesie oraz Zielona Klasa Podlesie

 

Ścieżka przyrodniczo-historyczna przebiegająca przez obszary leśnictw Podlesie i Dąbki, założona została w 2013 roku. Trasa ścieżki wiedzie przez około 3km terenów leśnych, na trasie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na tablicach - przystankach tematycznych. Spacer można rozpocząć od Obelisku zlokalizowanego nieopodal miejscowości Dąblin, znajduje się on przy drodze gminnej Gniewkowo-Cierpice. Obelisk jest miejscem upamiętnienia ofiar zbrodni hitlerowskich dokonywanych w latach 1939-1943 na okolicznej ludności. Miejscem zakończenia przebiegu ściezki jest leśniczówka Podlesie, która w w okresie przedwojennym była miejscem zamieszkania i pracy, leśniczego Marcjana Zywerta. Leśnik ten został brutalnie zamordowany na skutek działań hitlerowców 23 października 1939 roku, w tak zwaną Inowrocławską Krwawą Noc.

W bezpośrednim sąsiedztwie leśniczówki znajduje się Zielona Klasa z miejscem na ognisko, która jest miejscem odpoczynku po spacerach edukacyjnych przeprowadzanych po wspomnianej ścieżce, a także miejscem przeprowadzania zajęć oraz pogadanek. 

 

Ścieżki edukacyjne są idealnym miejscem na spędzenie czasu wolnego na świeżym powietrzu wśród pięknej, leśnej przyrody.

Do zwiedzania ścieżek zapraszamy zarówno dorosłych jak i dzieci.
 

Izba edukacji leśnej


 

Izba zlokalizowana jest w zespole budynków w siedzibie Nadleśnictwa Gniewkowo, przy ul. Dworcowej 10, w Gniewkowie.

Dysponuje ona 40 miejscami dla uczestników lekcji, pogadanek. Dysponujemy możliwością dokonywania pokazów multimedialnych w formie prezentacji lub filmów. Do dyspozycji mamy szeroką gamę różnych elementów wyposażenia leśnika, oraz eksponatów ukazujących ciekawe elementy leśnej przyrody.