Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nadleśnictwo Gniewkowo walczy z żywiołem

Nadleśnictwo Gniewkowo walczy z żywiołem

Nadleśnictwo Gniewkowo z zastępami Straży Pożarnej PSP Inowrocław, OSP Gniewkowo, Gąski oraz Kijewo walczy z wodą przedzierającą się do lasu.

Nadleśnictwo Gniewkowo z zastępami Straży Pożarnej PSP Inowrocław, OSP Gniewkowo, Gąski oraz Kijewo walczy z wodą przedzierającą się do lasu. Nadmiar wody w obiektach małej retencji spowodowany jest obecną pogodą.

Woda powstała z roztopionego na polach śniegu spłynęła do zbiorników oraz obiektów małej retencji znajdujących się na terenie leśnictwa Zajezierze.  Niestety piętrząca się kra stworzyła zator, który doprowadza do przelewania się wody.  Podmywa ona drzewa i wypłukuje ziemię z korzeni, co może prowadzić do ich wywrócenia. Stwarza to duże zagrożenie dla spacerujących po lesie ludzi oraz zwierząt, prowadząc również do nieodwracalnej dewastacji drzewostanu.