Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Położenie Nadleśnictwa

Położenie Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Gniewkowo położone jest w południowo części województwa kujawsko-pomorskiego. Należy do grupy 27 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu

Nadleśnictwo Gniewkowo położone jest w południowo części województwa kujawsko-pomorskiego. Należy do grupy 27 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
 

Powierzchnia ogólna nadleśnictwa wynosi 22805,10 ha, w tym powierzchnia lasów stanowi 21609,04 ha (wg. stanu na 31.12.2022 r.).
 

 Zasięg działania Nadleśnictwa Gniewkowo obejmuje :

- powiat aleksandrowski:
gminy miejskie: Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek, Nieszawa;
gminy: Aleksandrów Kujawski, Koneck, Raciążek, Waganiec, Zakrzewo, 

- powiat inowrocławski: 
gmina miejska Inowrocław;
gminy: Dąbrowa Biskupia, Gniewkowo (miasto i obszar wiejski), Inowrocław (część), Rojewo (część),

- powiat toruński:
gmina Wielka Nieszawka (część),

- powiat miejski Toruń:
Miasto Toruń (część lewobrzeżna)

Nadleśnictwo Gniewkowo graniczy z następującymi nadleśnictwami: od północy z Nadleśnictwem Toruń oraz Nadleśnictwem Cierpiszewo, od wschodu z Nadleśnictwem Dobrzejewice, od południowego - wschodu Nadleśnictwo Włocławek, od południowego – zachodu Nadleśnictwo Miradz, od zachodu Nadleśnictwo Gołąbki, natomiast od północnego – zachodu dolega Nadleśnictwo Solec Kujawski.
 

    

Położenie Nadleśnictwa Gniewkowo na terenie 13 gmin.

Pod względem przyrodniczo-leśnym terytorium nadleśnictwa zajmuje część obszarów Dzielnicy Kotliny Toruńsko-Płockiej i Dzielnicy Niziny Wielkopolsko-Kujawskiej, które należą do do III Krainy Wielkopolsko-Pomorskiej. Olbrzymi kompleks leśny, tzw. Puszcza Bydgoska, zajmuje znaczną północną część nadleśnictwa. 

Przeciwwagą dla północnych monokultur sosnowych jest położony w południowym pasie kompleks leśny Balczewo-Rejna i mniejsze Kompleksy: Wierzbiczany i Koneck. 

Ponadto, północno-wschodnią część nadleśnictwa zajmuje poligon wojskowy, gdzie liczne kompleksy leśne pełnia funkcje związane z obronnością Państwa.