Asset Publisher Asset Publisher

Back

#sprzątaMY i #pamiętaMY

#sprzątaMY i #pamiętaMY

To już kolejna po #sadziMY ogólnopolska akcja pod Patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy, w której wzięły udział wszystkie Nadleśnictwa w Polsce. W tym wydarzeniu nie zabrakło również przedstawicieli naszego Nadleśnictwa. Wspólnie z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Wierzchosławicach posprzątaliśmy teren wzdłuż ścieżki historyczno-edukacyjnej w Leśnictwie Podlesie. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo - ten fragment lasu, ze względu na zwiększoną liczbę odwiedzających, jest szczególnie narażony na zaleganie śmieci na leśnym szlaku, a jak wiemy to człowiek przynosi do lasu śmieci.

Tego dnia odwiedziliśmy także obelisk na terenie Leśnictwa Dąbki – miejsce  upamiętniające pomordowanych w czasie II Wojny Światowej - i usłyszeliśmy krótką lekcję historii. Obelisk postawiono ku pamięci ofiar masowych mordów, których Niemcy dokonali na Polakach oraz Żydach, mieszkańcach okolic Gniewkowa oraz Inowrocławia, Bydgoszczy i Torunia. Zginęło około 4.000 osób, głownie inteligencja polska. Miejsce to jest odwiedzane przez turystów. Każdego roku mieszkańcy Gniewkowa i okolic uczestniczą w odbywających się przy obelisku uroczystościach upamiętniających wybuch II Wojny Światowej.

Zwieńczeniem akcji #sprzątaMY było wspólne ognisko przy leśniczówce Podlesie, podczas którego wszyscy mogli ogrzać się i posilić.