Asset Publisher Asset Publisher

Back

Gość znad Wisły

Gość znad Wisły

Od kilku lat na terenie Nadleśnictwa Gniewkowo coraz częściej można spotkać łosia. Jest to największy jeleniowaty występujący w naszym kraju.

Łosie jedzą bardzo dużo różnych gatunków roślin. Wiosną i latem łosie przemierzają bagna w poszukiwaniu młodych pędów roślin zarówno drzewiastych jak i zielnych. Na zimę wędrują jednak do lasu, gdzie spałują i zgryzają młode sosny, osiki, brzozy, lipy, kruszyny, wierzby i jarzębiny rzadziej borówki i wrzosy. Jeżeli nie mogą sięgnąć do znajdujących się wysoko gałęzi, zdarza się, że łamią młode drzewa. Dość szybko nauczyły się również korzystać z działalności człowieka i pojawiają się w miejscach ścinki drzew, gdzie o posiłek nie jest trudno.

Zwierzęta te nie posiadają zbyt wielu naturalnych wrogów przez co nie należą do zbyt płochliwych, przestraszone mogą jednak osiągnąć prędkość do 60 km/h. Z racji swoich gabarytów pokonanie dwu metrowego płotu nie stanowi dla nich problemu. Jeśli nie uda im się przeskoczyć przeszkody po prostu ją tratują.

Należy dodać, że łosie nadal wyłączone są z użytkowania łowieckiego, co sprzyja rozprzestrzenianiu się tego gatunku na nowe tereny.