Asset Publisher Asset Publisher

Back

Jubileusz Nadleśnictwa Gniewkowo

Jubileusz Nadleśnictwa Gniewkowo

     Pierwszego lipca 2017 roku minęło 130 lat od utworzenia Nadleśnictwa Gniewkowo. Dokładnie w tym dniu, dla uczczenia tej szacownej rocznicy, leśnicy gniewkowscy i zaproszeni goście świętowali na strzelnicy PZŁ w Glinkach pod Toruniem.

     Uroczystości rozpoczęła dziękczynna polowa msza święta koncelebrowana przez księdza kanonika Gabriela Aranowskiego, kapelana leśników i myśliwych Diecezji Toruńskiej oraz księdza wikariusza Krystiana Piekucińskiego z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniewkowie. Następnie wystąpił Nadleśniczy Nadleśnictwa Gniewkowo, który przedstawił rys historyczny nadleśnictwa i podziękował wszystkim instytucjom, organizacjom i firmom za wieloletnią owocną współpracę. Szczególnie podkreślił niezawodną pomoc druhów z PSP i OSP w działaniach przy zwalczaniu pożarów. Ze szczerym wzruszeniem leśnicy gniewkowscy odbierali złoty medal za zasługi dla pożarnictwa nadany Sztandarowi Nadleśnictwa Gniewkowo przez wojewódzkie władze OSP. Podobny medal otrzymał również Nadleśniczy.

     Zaproszeni goście przekazali nadleśnictwu wiele okolicznościowych adresów. Wzruszającym akcentem był wiersz o pracy leśnika ułożony i recytowany przez emerytowanego leśniczego Pana Czesława Burnickiego.

     Dla załogi nadleśnictwa życzenia przekazał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Pan Janusz Kaczmarek.

     Nadleśniczy Nadleśnictwa Gniewkowo serdecznie podziękował za otrzymane życzenia, kwiaty oraz prezenty i zaprosił wszystkich na koncert zespołu folklorystycznego „Gniewkowianie", działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Gniewkowie pod kierownictwem Pani Agnieszki Szafrańskiej. Po występie gorąco oklaskiwanym przez zebranych rozpoczęła się wspólna biesiada i zabawy dla dzieci i dorosłych.

     Na tę szczególną okazję, nadleśnictwo przygotowało wyjątkową atrakcję - monografię pt. „Lasy Gniewkowskie. Z dziejów Nadleśnictwa Gniewkowo". Jej autor Pan Marian Przybylski (twórca monografii Nadleśnictwa Miradz i Nadleśnictwa Gołąbki) przybliżył okoliczności powstania publikacji, a w szczególności przedstawił bogatą historię leśnictwa kujawsko-pałuckiego.

     Spotkanie było okazją do wielu kontaktów między byłymi i aktualnymi pracownikami nadleśnictwa, powróciły wspomnienia dawnych lat.

 

Zdjęcia: Magdalena Dłubek-Gurzyńska