Asset Publisher Asset Publisher

Back

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LASÓW

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LASÓW

21 marca po raz kolejny obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów

Las to dużo drzew – tak odpowiadają przedszkolaki na pytanie: „Co to jest las?” Jednak las to nie tylko rośliny (w tym także drzewa), to również zwierzęta, grzyby oraz mikroorganizmy. Ekosystem leśny tworzą także woda, gleba, mikroklimat oraz rzeźba terenu. Wszystkie te elementy są połączone siecią milionów wspólnych zależności tworząc przy tym otaczający nas krajobraz.

Lasów w Polsce co roku przybywa i jest to coraz bardziej istotne w kontekście sytuacji w jakiej znajdują się lasy na świecie. Las jest wspaniałym miejscem, w którym można odpocząć, zrelaksować się, uprawiać sport, przeżyć niezapomniane grzybobranie.

Ekosystem leśny magazynuje wodę, której braki z każdym kolejnym rokiem dostrzegamy coraz bardziej. Rośliny zielone (w tym drzewa) w procesie fotosyntezy pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla i oddają do atmosfery tlen. Wpływają w ten sposób na kształtowanie klimatu lokalnego, ale także globalnego. Nie bez powodu utrwaliło się powiedzenie, że lasy to zielone płuca Ziemi.

Las to także drewno, które jest niezwykle ważnym surowcem dla naszej gospodarki. Obliczono, że ma ono ponad 30 tysięcy zastosowań. Niemożliwe? Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby przekonać się ile przedmiotów wykonanych z drewna otacza nas na co dzień. Drewno jest ekologicznym i w pełni odnawialnym surowcem, z którego każdy z nas codziennie korzysta.

Lasy Państwowe są otwarte dla wszystkich 365 dni w roku – zapraszamy!