Asset Publisher Asset Publisher

Back

Na ratunek sadzonkom!

Na ratunek sadzonkom!

O tym, że woda w lesie jest ważna wie chyba każdy! Ostatnie ulewne deszcze spowodowały, że na szkółce leśnej w Odolionie zebrało się jej za dużo. W lesie mawia się, że pogoda jest dobra lub bardzo dobra, ta w ostatnich dniach była dla nas raczej dobra.

Duża ilość deszczu zmniejsza możliwość wystąpienia niszczących pożarów, ale jednocześnie wilgotne i gorące dni to idealne środowisko dla rozwozu grzybów, również tych patogenicznych wywołujących choroby jak choćby mączniak prawdziwy dębu. Choć dzięki temu już w czerwcu możemy wybrać się na grzybobranie, dla szkółki leśnej krótkie i intensywne opady deszczu są zgubne.

Od 19 czerwca do 21 czerwca wystąpiły silne opady deszczu, które spowodowały zalanie pól siewnych na terenie szkółki. W ciągu 20 godzin spadło 71,5 litrów wody na 1 m2. Woda, która nie zdążyła wsiąknąć w glebę, wymyła sadzonki oraz odcięła dostęp tlenu do korzeni przez co młode drzewka obumierają.

Na skutek tak silnych opadów konieczne było przeprowadzenie akcji ratunkowej - wykopano rowy oraz doły chłonne odprowadzające zebraną wodę. Aby odprowadzić wodę zalewającą budynek gospodarczy niezbędne okazało się przeoranie drogi i utworzenie zbiornika w dole służącym do przechowywania sadzonek.

Pomimo prowadzonych działań nie udało się uniknąć szkód.