Asset Publisher
OBCHODY 40 ROCZNICY KATASTROFY KOLEJOWEJ
OBCHODY 40 ROCZNICY KATASTROFY KOLEJOWEJ
Do czołowego zderzenia pociągu osobowego z towarowym doszło 19 sierpnia 1980 r. Zginęło 67 osób. Wypadek uznawany jest za największą katastrofę w powojennej historii polskich kolei.
Do tragedii doszło 19 sierpnia 1980 r. o 4:30 nad ranem pod Otłoczynem. Pociąg osobowy jadący z Torunia do Łodzi Kaliskiej zderzył się z pociągiem towarowym, jadącym z Włocławka do Torunia. Pociąg towarowy wjechał na niewłaściwy tor jazdy.
Całkowicie zniszczone zostały obie lokomotywy pociągów, trzy wagony pociągu osobowego i trzy wagony pociągu towarowego. W wypadku śmierć poniosło 67 osób. Maszynista pociągu towarowego poniósł śmierć na miejscu. Rannych zostało 64 osoby. Miejsce katastrofy upamiętniono pomnikiem. Niepisaną tradycją wśród maszynistów jest zwyczaj podawania sygnału „baczność” w momencie mijania miejsca katastrofy.
O godzinie 11 w miejscu katastrofy, w lesie w Leśnictwie Karczemka, Biskup Ordynariusz Diecezji Toruńskiej Wiesław Śmigiel odprawił polową mszę świętą w intencji ofiar. Po nabożeństwie pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie została odczytana lista ofiar oraz złożono kwiaty.