Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sezon zrzucania poroży

Sezon zrzucania poroży

        Już od połowy lutego w lesie można znaleźć poroża zrzucone przez samce jeleni. Przeważnie jako pierwsze poroża zrzucają najstarsze osobniki, a co za tym idzie największe, choć nie zawsze. Ich wielkość bowiem nie jest związana z wiekiem, a z ich kondycją fizyczną, im silniejszy byk tym większy ma wieniec na głowie. Z czasem u najstarszych osobników można zaobserwować tzw. uwstecznianie się poroża.

        W miesiącu marcu intensywność zrzucania poroża jest największa, więc właśnie teraz jest duża szansa na ich znalezienie. Jelenie nadal poruszają się w grupach tzw. chmarach, przez co łatwiej je zaobserwować.

         Zapraszamy na wiosenne spacery po lesie może uda się przynieść do domu coś więcej niż tylko wspomnienia. Zwracamy również uwagę, że są w lesie obszary objęte stałym zakazem wstępu, gdzie pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić. Dotyczy to w szczególności upraw i młodników leśnych do wysokości 4m, ostoi zwierzyny i stref ochronnych gatunków chronionych oraz rezerwatów przyrody. Niedostępny dla osób postronnych jest teren specjalny – poligon wojskowy, gdzie obowiązuje stały zakaz wstępu (ze względu na zagrożenie dla zdrowia i życia).