Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zwalczanie gąsiennic

Zwalczanie gąsiennic

Od 25 do 29 maja obowiązuje zakaz wstępu do fragmentów lasu w Nadleśnictwie Gniewkowo.

W dniu 24 maja 2023 r. podjęto decyzję dotyczącą wykonania agrolotniczego zabiegu ratowniczego w drzewostanach Nadleśnictwa Gniewkowo z zastosowaniem biologicznego środka ochrony roślin. 

Na spotkaniu w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, przy wsparciu merytorycznym leśników z Zespołu Ochrony Lasu w Gdańsku, dokonano kwalifikacji lasów, które są najbardziej narażone na ogołocenie z igieł. Na podstawie zestawienia danych z wielomiesięcznych obserwacji owada przez leśników z różnych nadleśnictw Pomorza i Kujaw, potwierdzeniu jego wzmożonego pojawu i wychwyceniu momentu rozpoczęciu żeru w koronach drzew – leśnicy poznali skalę i lokalizację zagrożenia dla lasów w regionie. Konieczne było podjęcie pilnych działań. Zagrażającą trwałości lasów Nadleśnictwa Gniewkowo, obecność gąsienic brudnicy mniszki stwierdzono we fragmentach leśnictw: Rudak, Karczemka, Otłoczyn.

Powierzchnia zakwalifikowania do zabiegu agrolotniczego wynosi 1680,55 hektara. Użyty zostanie środek FORAY 76B:

Jest to owadobójczy środek mikrobiologiczny zawierający szczep ABTS-351 bakterii Baccillus Thurginiensis susp. kurstaki. Nie jest to środek chemiczny. Preparat zawiera naturalnego, niewielkiego sprzymierzeńca drzew, który ogranicza nadmiernie rozwijającą się populację owada. Działa więc wybiórczo i powierzchniowo - chroniąc las przed larwami szkodników, które żywią się liśćmi/igłami drzew.

Pożyteczna bakteria zasiedla przewody pokarmowe łakomych gąsienic wytwarzając białka, które mają dla nich toksyczne działanie. Po zaatakowaniu przez bakterię, gąsienica powinna zginąć w przeciągu 7 dni.


Pierwszy ratowniczy lot samolotu M 18 Dromader planowany jest na 25 maja. Oprysk preparatem będzie się odbywał w godzinach rannych i wieczornych, tylko przy bezdeszczowej i bezwietrznej pogodzie.

Zgodnie z etykietą Foray 76B (w załączniku) okres prewencji po wykonanym zabiegu to czas - do momentu wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchni roślin.