Asset Publisher Asset Publisher

Program Edukacji Leśnej Społeczeństwa

Program edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Gniewkowo został utworzony na podstawie zarządzenia nr 57/2003 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 09 maja 2003 r.

Działalność edukacyjna realizowana przez nadleśnictwo prowadzona jest na podstawie programu edukacji przygotowanego przy współpracy z podmiotami zewnętrznymi.

 

Program edukacji leśnej społeczeństwa wprowadzany jest na dziesięć lat.

Głównym założeniem dokumentu jest współdziałanie w zakresie organizacji przedsięwzięć edukacyjnych, m.in.: konkursów, akcji społecznych, projektów, wydarzeń okolicznościowych oraz zajęć edukacyjnych. Głównymi partnerami we współpracy w zakresie edukacji leśnej są szkoły, pomimo to oferta edukacyjna skierowana jest do całego społeczeństwa.

W programie, oprócz podsumowania działań z poprzedniej dekady, ujmowane są potrzeby oraz plany związane z prowadzeniem lokalnej działalności edukacyjnej we współpracy z podmiotami zewnętrzni oraz placówkami oświatowymi. 

Edukacja prowadzona przez leśników jest bezpłatna, a obiekty przygotowane na ten cel służą dodatkowo turystom.

Szczegółowe informacje na temat Programu Edukacji Leśnej Społeczeństwa w Nadleśnictwie Gniewkowo na lata 2018-2027 zamieszczamy poniżej.


Zajęcia edukacyjne

W celu ustalenia terminu zajęć edukacyjnych prosimy o wysłanie wiadomości e- mail na adres: gniewkowo@torun.lasy.gov.pl

Mail powinien zawierać informację o proponowanym terminie zajęć, wieku i liczbie uczestników, organizatorze ( placówki oświatowe, opiekuńczo – wychowawcze , organizacje nieprowadzące działalności zarobkowej w zakresie turystyki), numer kontaktowy telefonu komórkowego.

Zgodnie z regulaminem zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczo – leśnej prowadzone na terenie Nadleśnictwa Gniewkowo są bezpłatne.

Jeśli w poniższym kalendarzu widnieje informacja "zajęty", oznacza to że nie ma możliwości przeprowadzenia w tym terminie zajęć.

 

Koordynatorem ds. edukacji w Nadleśnictwie Gniewkowo jest Weronika Cichocka, tel. 881 773 331

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Stop nieetycznym zbieraczom poroża

Stop nieetycznym zbieraczom poroża

Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt. Od 23 lutego, Lasy Państwowe przeprowadzą akcję kontrolno-prewencyjną, która ma zapobiegać takim nieetycznym przypadkom.

Poroże to twardy, kostny twór, który noszą samce krajowych jeleniowatych. Ma rolę reprezentacyjną - pozwala demonstrować siłę i możliwości reprodukcyjne. Bywa orężem do walki z rywalami. Po okresie godów w zasadzie przestaje być potrzebne i jest zrzucane. Pozbywanie się poroża i jego odrastanie to coroczny proces. Zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. M.in. nie powinni za[puszczać się w młodniki do 4 m wysokości.

Zrzutami nazywamy poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate – sarny, łosie i jelenie. Te ostatnie pozbywają się poroża właśnie na przełomie lutego i marca. To gratka dla poszukiwaczy. Wielu zbiera je do własnych kolekcji, niektórzy na sprzedaż. Cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a za największe okazy płaci się dwu-, trzykrotnie więcej. Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.

Niestety cześć osób w pogoni za znaleziskami zachowuje się nieodpowiedzialnie. Celowo tropiąc chmary jeleni, zmusza je do ciągłego przemieszczania się. Gruba pokrywa śnieżna, mróz i bardzo ograniczony dostęp do pożywienia to wystarczająco duże trudności dla zwierząt. Zmuszanie ich do ucieczki w takich warunkach, przepędzanie z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwo.

Zdarzają się przypadki, gdy jelenie wypłaszane są petardami, a chciwy zbieracz „tropi” je quadem. Najprawdopodobniej taka właśnie była przyczyna tragedii w okolicach Ińska w zachodniopomorskim. Wypłoszona chmara przeszło 30 jeleni weszła na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał i mimo ofiarnej akcji strażaków 18 zwierząt utonęło.

- To niedopuszczalne, by zwierzęta padały ofiarą zachłanności – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Ten przypadek skłonił nas do przyjrzenia się problemowi. W najbliższym czasie Straż Leśna przeprowadzi akcję, którą ma na celu przeciwdziałanie nieetycznym występkom.

Akcja o kryptonimie „Wieniec” (tak określa się poroże jelenia) będzie miała charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąc strażników leśnych. Będą patrolować szczególnie te okolice, skąd pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży. Chodzi o egzekwowanie zachowań zgodnych z przepisami. O wsparcie będzie proszona Państwowa Straż Łowiecka i Policja.

 

Celem nieetycznych zbieraczy są przede wszystkim jelenie. Ich krajowa populacja od kilku lat przekracza 200 tys. osobników i jest być może najliczniejsza w historii. Samce posiadają okazałe poroże – jedna tyka może ważyć nawet 5 kg. W trudnych, zimowych warunkach, zwierzęta gromadzą się w duże stada. Tropienie takich chmar na śniegu zwiększa szanse znalezienia zrzutów.

Jednak ciągłe nękanie takich stad nie tylko osłabia i stwarza zagrożenie dla zwierząt. To również potencjalne zagrożenie dla kierowców. Nietrudno o wypadek, gdy na śliską drogę wypadają zwierzęta, spłoszone przez zbieraczy poroży.