Asset Publisher Asset Publisher

Zasoby leśne

Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa Gniewkowo podzielona jest na dwa obręby leśne: Gniewkowo i Otłoczyn, które zajmują ok. 21,6 tysięcy hektarów.

Na terenie Nadleśnictwa Gniewkowo dominującymi siedliskami są siedliska borowe, które zajmują 82,8% powierzchni leśnej, natomiast siedliska lasowe stanowią 17,2% powierzchni nadleśnictwa.

Najczęstszym typem siedliskowym jest bór świeży (Bśw), który stanowi 54,5% powierzchni leśnej.
Dominującym gatunkiem lasotwórczym jest sosna zwyczajna, która zajmuje 86,3% powierzchni leśnej. Na uwagę zasługuje udział brzozy, która stanowi 7,9% powierzchni, dęba około 3,5% oraz olchy 1% powierzchni leśnej.
Największą powierzchnię 18,7% powierzchni leśnej stanowią drzewostany III klasy wieku tj. w przedziale od 41 do 60 lat. Rozpiętość klasy wieku w przypadku drzewostanów wynosi 20 lat np.: I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa wieku – 21 – 40 lat, III klasa wieku – 41 – 60 lat.
KO czyli klasa odnowienia to drzewostan, w którym rozpoczęto proces odnowienia rębniami złożonymi z jednoczesnym występowaniem młodego pokolenia o stopniu pokrycia od minimum 30% do powyżej 50%. KDO czyli klasa do odnowienia
to drzewostan, w którym rozpoczęto proces odnowienia z zastosowaniem rębni złożonych, których kontynuacja uzależniona jest od wprowadzenia młodego pokolenia pod okapem starodrzewiu.
Przeciętny wiek drzewostanów w Nadleśnictwie Gniewkowo wynosi 51 lat.
Przeciętna zasobność drzewostanów wynosi 199 m³/ha, a zasoby drzewne nadleśnictwa czyli zapas na powierzchni leśnej wynoszą 4,1 mln.m³.
Na siedliskach borowych gatunkiem wiodącym jest sosna zwyczajna.
Siedliska lasowe są w pełni wykorzystane do hodowli drzewostanów dwu i więcej gatunkowych. Dotyczy to zwłaszcza młodych drzewostanów w wieku do 40 lat oraz nowo zakładanych upraw, które swoim urozmaiconym składem gatunkowym dostosowane są do warunków siedliskowych.

 

 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Leśnicy Niezłomni

Leśnicy Niezłomni

Ustanowienie święta Żołnierzy Wyklętych było wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny

Ustanowienie święta Żołnierzy Wyklętych było wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to jest także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

Żołnierze Niezłomni, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet jeśli udało Im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”.

Przypominamy troje leśników związanych z regionem kujawsko-pomorskim, którzy reprezentują tragiczne pokolenie „Żołnierzy Niezłomnych”. Nadleśniczy Jerzy Wysocki (1905-1946) został zamordowany w Bydgoszczy 21 listopada 1946 r. W latach okupacji, związany był z podziemiem polskim na Kresach. Leśniczy Jan Sikorski ps. Wilk (1922-1946) zginął pod Lipinkami w Borach Tucholskich 3 czerwca 1946 r. podczas próby odbicia go z rąk UB. Najbardziej znana pośród nich sanitariuszka V Brygady Wileńskiej AK Danuta Siedzikówna ps. Inka (1922-1946) została zamordowana 28 sierpnia 1946 r. w więzieniu gdańskim.

 

       Danuta Siedzikówna (1928-1946)                            Jan Sikorski (1922-1946)                                   Jerzy Wysocki (1905-1946)          

Ilustrowane biografie wymienionych Leśników Niezłomnych zostały opublikowane w książce „Leśnicy dla Niepodległej”, która ukazała się drukiem w 2018 r.  Zamieszczamy je poniżej w plikach PDF.